فیلتراسیون

فیلتراسیون عملی است که توسط فیلتر های موجود در ماشین آلات راه سازی انجام می شود. فیلتر های متفاوتی در این ماشین آلات تعبیه شده که هر کدام وظیفه ی مختص به خود را دارد.

فیلتر هوا:

این فیلتر، هوایی را که از طریق سوپاپ مخصوص به محفظه ی موتور وارد می شود را تصفیه می کند. هوای پیرامون ما از عنصر های متفاوتی با در صد بالای اکسیژن تشکیل شده. اما این عناصر تنها تشکیل دهنده هوا نیستند. ذرات ریز و درشت بسیاری در هوایی که اطراف ما را فرا گرفته موجود است. و همین هوا است که از طریق محفظه مخصوص وارد موتور می شود. قبل از ورود این هوا به موتور و کاتالیز کزدن واکنش سوختن این هوا تصفیه می شود.

فیلتراسیون

این بدان معناست که فیلتر هوای موجود در محفظه ای مخصوص این هوا را به درون خود می کشد و ذرات ناخالص و خارجی را در خود جذب می کند. سپس هوای پاک و تصفیه شده را از بخش خروجی و از طریق سوپاپ مخصوص به سمت موتور هدایت می کند.

این فیلتر با پاک سازی هوا از ذرات خارجی باعث بهبود عملکرد موتور می شود.فیلتر هوا در ماشین آلات راه سازی با توجه به شرایط آب و هوایی و کارایی موتور باید هر مدتی یک بار تعویض شود.

 فیلتر روغن:

در خودروها و ماشین آلات راه سازی اجزای تشکیل دهنده موتور در کنار هم قرار دارند. با فعالیت موتور و ایجاد گرمای شدید اجزای مختلف موتور خودرو نیز داغ می شوند. داغی موتور می تواند باعث تخریب قطعات موتور شود و آن ها را از بین ببرد.

همچنین در این صورت اجزای موتور روی هم ساییده شده و کارایی خود را از دست می دهند. روغن موتور عاملی است که مانع ایجاد چنین آشفتگی در موتور ماشین است.

در واقع روغن موتور سیالی است که با جریان خود در میان بخش های مختلف موتور مقداری از این دما را به خود جذب می کند. همچنین وجود روغن موتور از ایجاد اصطکاک بین قطعات موتور جلوگیری می کند.

در طی فعالیت اجزای موتور ممکن است مواد مضری تولید و وارد روغن موتور شوند. همچنین ذراتی همچون براده آهن که در پی ساییدگی قطعات موتور روی یکدیگر به وجود می آیند ممکن است وارد روغن موتور شوند. اگر این ذرات ناخالص و خارجی وارد موتور شوند و در موتور رسوب کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ طبیعی است که بعد از مدتی موتور دیگر کارایی قبل خود را نخواهد داشت و پس از مدتی از کار خواهد افتاد.

روغن موتور ماشین آلات راه سازی نیز به یک سیستم فیلتراسیون نیاز دارد که از مواد خارجی پاک سازی شود. این فیلتراسیون توسط فیلتر روغن ماشین آلات راه سازی انجام می شود.

فیلتر روغن نیز، همانند فیلتر هوا در ماشین آلات راه سازی بعد از مدتی مواد ناخالص فراوانی را در خود جذب می کند. در نتیجه این فیلتر نیز باید بعد از مدتی تعویض گردد.

فیلتر سوخت:

فیلتر سوخت یکی دیگر از فیلترهای ماشین آلات راه سازی است. این فیلتر همان طور که از نامش پیداست وظیفه فیلتر و تصفیه کردن سوخت ماشین را بر عهده دارد. بستگی به نوع خودرو و یا ماشین آلات راه سازی این فیلتر در بخش به خصوصی قرار دارد. ولی در کل وظیفه ی پاک سازی سوخت از مواد ناخالص را بر عهده دارد.

سوخت مصرفی اکثر ماشین آلات راه سازی گازوییل است.گازوییل مورد استفاده ماشین آلات راه سازی مانند سایر سوخت ها ممکن است دارای املاح و ذرات ریز خارجی باشد. ورود این ذرات به پیشرانه های ماشین می تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود.

فیلتر سوخت با عملکرد دقیقی که دارد سوخت را قبل از رسیدن به موتور و ایجاد واکنش سوختن تصفیه می کند. مواد خارجی و ریز گردهایی که با سوخت همراه بوده اند توسط فیلتر سوخت ماشین آلات راه سازی جدا می شوند.

فیلتر سوخت نیز همانند سایر فیلتر ها بعد از مدتی استفاده نیاز به تعویض دارد.

فیلتر هیدرولیک:

فیلتر هیدرولیک بخشی از سیستم هیدرولیک در ماشین آلات راه سازی است. این فیلتر با تصفیه روغن ماشین از ذرات ناخالص و ریز گردها به سالم ماندن سیستم هیدرولیک کمک می کند.

فیلتر هیدرولیک در ماشین آلات راه سازی از دارای تنوع زیادی است. این فیلتر ها بستگی به نوع ماشین در جای معینی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *