5 فاکتور مهم برای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب : ژنراتورها قلب تپنده تمامی سایت‌های ساختمانی، پروژه‌های آبخیزداری شهری، صنایع تولیدی، بیمارستان‌ها و در مقیاس کوچک تر تامین برق یک خانه مسکونی می باشد. ژنراتورها به نسبت دستگاه‌های بنزینی آلودگی بسیار کمتری را ایجاد می نمایند. و از قدرت اسب بخار بسیار بالاتری برخوردار است . و مصرف سوخت کمتری دارد. یکی از مسائلی که باید بدان توجه داشت با تمامی مزایایی که به آن اشاره شد انتخاب درست و دقیق دیزل ژنراتور براساس نیاز می باشد. که در این مقاله مهم ترین فاکتورهای انتخاب یک دیزل ژنراتور مورد بررسی قرار می گیرد.

انتخاب دیزل ژنراتور مناسب
انتخاب دیزل ژنراتور مناسب

1.اندازه ژنراتور بسیار مهم است

هنگام راه اندازی، اگر مجموعه ژنراتور به درستی اندازه مناسب نباشد ، افت ولتاژ و فرکانس رخ می دهد. علاوه بر این، سایر بارهای متصل به خروجی ژنراتور ممکن است نسبت به موتور یا استارت موتور نسبت به افت ولتاژ و فرکانس حساس‌تر باشند. که می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. که البته بوسیله آهنربای دائمی و سیم پیچی کمکی این مشکل حل می شود به مدت 10 ثانیه ولی در طولانی مدت آسیب زا خواهد بود.

در برخی موارد حتی گزینه های پیشرفته تری نیز در دسترس است. به عنوان مثال، برخی از ژنراتورها دارای یک تنظیم کننده ولتاژ خودکار دیجیتال (D-AVR) است که به طور خاص برای کنترل جریان های هجومی زیاد مرتبط با موتورها و ترانسفورماتورها می باشد. این نوع کنترل کننده ولتاژ به اپراتورها اجازه می دهد تا نیاز ژنراتور را کاهش دهند و کمترین آسیب به ژنراتور وارد شود.

گزینه دیگر می تواند استفاده از سیستم “بستن قبل از تحریک” باشد که درست زمانی که موتور شروع به کار می کند، بریکر(نگهدارنده)یا ترمز را می بندد. این باعث می شود که تحریک به تدریج با سرعت موتور افزایش یابد و امکان شروع بسیار نرم بارهای متصل به ژنراتور را فراهم می کند. این به ویژه برای مغناطیس کردن ترانسفورماتورهای که نیازمند ولتاژ ثابت می باشند بسیار مناسب است.

بنابراین، دیگر نیازی به خرید ژنراتورهای بزرگتر از آنچه که نیاز است نیست، صرفاً برای مقابله با موج الکتریکی اولیه هنگام راه اندازی. با کنترل هوشمند ولتاژ ژنراتور، می توان به مصرف سوخت کمتر، کاهش هزینه تعمیر و نگهداری و طول عمر بیشتر دست یافت.

2.قابلیت ماژولار

این قابلیت زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شما دو یا چند ژنراتور در مدار قرار دهید و بوسیله این قابلیت به یکدیگر متصل شوند. تا در صورت هر گونه کاستی و یا قطع برق، ژنراتور دیگر به تامین برق مصرفی ادامه دهد و یا در زمان تعمیرات یکی از دستگاه‌ها از کار بیوفتد ولی باقی سیستم به فعالیت خود ادامه دهد. حتی اگر یک ژنراتور دارید بهتر است دارای این قابلیت باشد. این فرایند اتصال فقط 10 دقیقه زمان می برد.

مزایای دیگر قابلیت ماژولار عبارتند از: مصرف سوخت بهینه می شود، تجهیزات سیستم با کمترین میزان آسیب به کار خود ادامه می دهد، هزینه سرویس و نگهداری کاهش چشمگیری دارد ، در زمان آسیب یا تعمیر و نگهداری عملیات متوقف نمی شود.

3.محل قرارگیری ژنراتور

مکان استفاده از ژنراتور بسیار فاکتور مهمی است زیرا برخی از سایت ها نیازمند اقدامات مراقبتی می باشد که به ژنراتور در حین عملیات آسیبی وارد نشود، محدودیت‌های صدا می تواند مشکل ساز باشد. برای برخی از سایت‌های ساخت و ساز صدای ژنراتور بی اهمیت است زیرا محیط دارای آلودگی صوتی است و این امر مشکلی را به وجود نمی آورد ولی در مصارف خانگی شرایط کاملا متفاوت است. و این صدا در محیط مشکل ساز میشود در زمان خرید به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

جغرافیا یکی دیگر از نکات مهم است هنگام خرید ژنراتور در مناطق با ارتفاعات بسیار بالا راندامان ژنراتور به میزان هر 1000 فوت 3 درصد کارایی آن کاهش می یابد. در حالی که این مورد برای همه ژنراتورها صدق می کند، مطمئن شوید که واحدی با قدرت کافی برای جبران کاهش خروجی انتخاب نمایید.یکی دیگر از عوامل سرما و برودت هوا می باشد توجه کنید ژنراتوری را انتخاب نماید که در برابر سرما مقاوت داشته باشد.

4.مصرف سوخت کمتر

در راستای نوآوری‌های که در طراحی و بهبود انرژی صورت گرفته ژنراتورها نسبت به گذشته سوخت بسیار کمتری مصرف می کنند و همچنین طول عمر بیشتری دارند. بر روی دفترچه راهنمای تمامی ژنراتورها میزان مصرف سوخت آنها درج میشود. به غیر از این مورد ژنراتورهایی که قابلیت ماژولار را داشته باشند مصرف سوخت کمتری دارند و همچنین امروزه ژنراتورهایی با سوخت بیوگاز و گاز طبیعی به بازار عرضه شده است.

5.سیستم کنترل و مدیریت

تابلوهای کنترل یکی از مهمترین ویژگی‌های ژنراتورها می باشد زیرا خدماتی مانند راه اندازی و برنامه ریزی از راه دور دستگاه،نمایش اخطارها، ارائه داده‌های تحلیلی و اعلام مشکلات سیستم می باشد. یکی از مهمترین سیستم‌های مدیریت ژنراتور PMS است که ابزاری را برای بهینه سازی مصرف سوخت و عملکرد ژنراتورها به موازات تقاضای بار، راه اندازی و توقف واحدها با افزایش یا کاهش متناظر بار.و همچنین با جلوگیری از آسیب موتور به ژنراتورها در هنگام کار با سطوح بار کم کمک می کند و در نتیجه عمر کاری آنها را افزایش می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین آشنایی با دنیای ماشین آلات راهسازی و خرید انواع قطعات آن کافی است به سایت روت کالا مراجعه نمایید تا از به روزترین مقالات دنیا و همچنین خرید بدون واسطه به صورت آنلاین بهرمند شوید گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگو به شما کاربران می باشند.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *