7 نشانه خرابی گیربکس لودر :

فهمیدن اینکه دستگاه راهسازی شما چه مشکلی دارد ، کار دشواری است که معمولاً بهترین کار این است که این امر را به عهده یک متخصص بگذارید ، با این وجود علائم هشدار دهنده و نشانه هایی وجود دارد که هر کسی باید متوجه خرابی و مشکل در گریبکس شود. و وقتی شما این علائم و نشانه ها را دست کم می گیرید آنچه که اتفاق می افتد هزینه سرسام آور تعویض گیربکس دستگاه شماست و این تا حدودی غیر قابل جبران است پس به علائم که اشاره می شود اهمیت دهید. و در هزینه های خود صرفه جویی کنید . ما در این نوشته سعی در بیان 7 نشانه خرابی گیربکس لودر را داریم.

گیربکس لودر
گیربکس لودر

گیربکس چیست ؟

در آغاز باید بدانیم که دقیقا عملکرد گیربکس ها چگونه است همانطور که می دانید گیربکس ها رابط بین موتور ماشین و چرخ های ماشین می باشد این گیربکس است که نیروی تولیدی در موتور را به چرخ های ماشین منتقل کرده و آن ها را به حرکت و دوران وا می دارد. به بیانی دیگر وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت از یک منبع چرخان به بخش دیگر است.

7 علامت هشدار دهنده معمول در گریبکس که نباید نادیده گرفت :

  1. به راحتی دنده جا نمی رود.
  2. بوی سوختنی به مشام می رسد.
  3. موقع خاموش بودن دستگاه سر و صدا می شنوید.
  4. لیز خوردن دنده در هنگام عوض کردن دنده
  5. کشیده شدن کلاج
  6. نشتی گیربکس
  7. تکان دادن ناگهانی

1.به راحتی دنده جا نمی رود.

مشکل در چرخاندن دستگاه هنگام کلاچ فشرده نشانگر مشکلی در گیربکس دستگاه می باشد .این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بخواهید هنگام تعویض دنده وارد چرخ دنده اول شوید یا در هر نقطه دیگری قرار بگیرید.

چندین دلیل عمده برای این وجود دارد از جمله:

انتقال کم قدرت در گیربکس
کابل های تعویض یا اتصال کلاچ نیاز به تنظیم دارد.

2.بوی سوختنی به مشام می رسد.


بوییدن چیزی در حال سوختن ، معمولاً مایع انتقال دهنده ، نشانه اصلی این است که مشکلی وجود دارد. این بو به طور کلی به دلیل گرم شدن بیش از حد امایع سیال ایجاد می شود. مایعات انتقال برای روانکاری قسمتهای انتقال قدرت شما لازم است و از سوختن سیستم جلوگیری می کند. این یک مشکل جدی است و برخی از واحدهای انتقال دارای یک مینی رادیاتور هستند تا از گرم شدن بیش از حد سیستم جلوگیری کند.

چندین دلیل عمده برای این وجود دارد از جمله:

مایع انتقال کم یا ناکافی
نشت مایع انتقال
مایع کثیف انتقال

3.موقع خلاص کردن دستگاه سر و صدا می شنوید.

اگر هنگام خلاص شدن دستگاه صداهای عجیب و غریب می شنوید ، ممکن است به دلیل مشکلات انتقال قدرت باشد. با تغییر یا افزودن مایع انتقال می توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد ، اما گاهی اوقات این می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

چندین دلیل احتمالی می تواند این موارد باشد:

سایش مکانیکی
چرخ دنده عقب فرسوده
یاتاقانهای فرسوده
دندان دنده فرسوده

گیربکس لودر
گیربکس لودر

4.لیز خوردن دنده درهنگام رانندگی و رفتن به حالت خلاص

اگر گیربکس شما به درستی کار کند ، در دنده ای که انتخاب می کنید باقی می ماند تا زمانی که شما (یا کامپیوتر در گیربکس های اتوماتیک) آن را تغییر دهید. لیز خوردن دنده ها می تواند زمانی اتفاق بیفتد که ماشین ناگهان به حالت خلاص تغییر کند.

این وضعیت به طور بالقوه خطرناک است ، به گونه ای که اگر دنده لغزنده سیستم انتقال قدرت باشد دیگر نیرویی به چرخ ها نخواهد رسید و کنترل ماشین بسیار دشوار است. اگر چنین اتفاقی بیفتد ضروری است که شما در اسرع وقت ماشین را به متخصص منتقل کنید.

5.کشیده شدن کلاج


کشیدن کلاچ مشکلی برای گیربکس های دستی است. این امر هنگامی اتفاق می افتد که هنگام فشار راننده به پدال کلاچ ، وسیله نقلیه نتواند دیسک کلاچ را از چرخ لنگر جدا کند. این بدان معناست که شما قادر به تعویض دنده نخواهید بود (کلاچ هنوز درگیر است) و با صدای سنگ زنی همراه خواهد شد.

محتمل ترین راه حل برای این مشکل یک راه حل نسبتاً ساده است. دلیل اصلی آن لقی بیش از حد در پدال کلاچ است. با این کار اهرمی که کلاچ دارد کاهش می یابد و دیگر قادر به جدا شدن دیسک کلاچ از چرخ دنده یا صفحه فشار نخواهد بود.

6.نشتی گیربکس

نشت مایعات گریبکس بسیار آسان تشخیص داده می شود و این نشانه واضح است که انتقال شما دارای مشکل است. مایعات گیربکس اتوماتیک یکی از اجزای مهم توانایی تعویض وسایل نقلیه است و نشت می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود. هنگام کار صحیح مایع گیربکس اتوماتیک قرمز ، شفاف و کمی بوی شیرین است. اگر مایع انتقال دهنده شما یک رنگ تیره یا بوی سوخته دارد ، باید آن را نزد متخصص ببرید تا بررسی شود.

7. صدای وز وز یا ناله

شنیدن چیزی که درست یا طبیعی به نظر نمی رسد ، نشانگر این است که انتقال شما باید بررسی شود. صداهایی که اتومبیل های مختلف تولید می کنند همیشه مشخص خواهند بود اما شما وسیله نقلیه خود را بهتر از دیگران می شناسید و وقتی اوضاع درست به نظر نمی رسد متوجه خواهید شد.

انتقال اتوماتیک ممکن است در صورت بروز مشکل با صدای ناله ، زمزمه یا حتی صدای وزوز مختصر همراه باشد.

کاربر گرامی شما می توانید برای آگاهی بیشتر در مورد خرید قطعات یدکی لودر و نیز خرید آنلاین از سایت  روت کالا که یکی از بزرگترین پلت فرم های آنلاین ایران می باشد کانالی امن و راحت برای خرید آنلاین قطعات راهسازی پیدا کنید از جمله خدمات این سایت حمل رایگان در سراسر کشور و ضمانت بازگشت کالا است .

و نیز گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگوی شما عزیزان خواهد بود .

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *