یکی از مهمترین دغدغه‌های صاحبان صنایع و معادن این روزها واردات ماشین آلات راهسازی در سال 1401 می باشد. در این مقاله ما سعی کردیم به تعدادی از این سوالات پاسخ دهیم تا چشم انداز بهتری نسبت به آینده این صنعت داشته باشند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان :

رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت به سوالات زیر پاسخ داد:

1.سالانه چه تعداد ماشین آلات سنگین نیاز داریم؟

محتشمی پور: سالانه حدود ۳۰۰۰ ماشین نیاز داریم. یک گروه ماشین آلات معدنی و یک گروه ماشین آلات راهسازی داریم. ماشین آلات راهسازی در کلاس پایین‌تر قرار دادند، ولی ماشین آلات معدنی حجم و توان بالاتری دارند. در یک مقطعی در چند سال قبل هپکو در همکاری با شرکت‌های بین‌المللی اقدام به تولید کرد، اما پس از آن به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد تولید قطع شد. واردات مشروط به قرارداد با هپکو است. معدن‌هایی که بیش از ۴ الی ۵ دستگاه نیاز داشته باشند. به شرطی مجوز واردات می‌دهند ، که قرارداد با هپکو ببندند.

وارادات ماشین آلات راهسازی
وارادات ماشین آلات راهسازی

2.واردات سال های گذشته چه میزان بوده است؟

محتشمی پور: واردات سالانه طی چند سال گذشته حدود ۵۰۰ دستگاه بوده است. امسال عدد خیلی متفاوت نیست. درکل پانصد الی ششصد دستگاه برآورد می شود. نیاز صنایع معدنی به ماشین آلات خیلی بیشتر است. تولید ماشین آلات صنعتی در چند سال اخیر نداشتیم.

ما برای واردات ماشین آلات نیاز به قانون نداریم . اساساً برای واردات ماشین‌ آلات موردنیاز برای خطوط تولید منعی وجود ندارد. محدودیت‌هایی که در فرآیندها نیاز داریم عمدتاً به دلیل بودجه‌ است. بحث حمایت از ساخت داخل نیز مطرح است که اجازه واردات بی رویه را نداریم. رویه و اعدادی که در عمل به آن رسیده ایم هیچ وقت نزدیک به این اعداد مطرح شده نبوده است.

3.آیا تولید ماشین آلات معدنی نداریم؟

علیرضا میقانی قائم مقام هپکو : بیش از ۲۰۰ دستگاه به معادن ارائه کرده‌ایم به دلیل مشکلات تحریم و به دلیل مشکلاتی که ناشی از خصوصی‌سازی بود چند سالی دچار رکود بودیم . تجهیزات و دانش هپکو کم نشده است. کماکان امکان ارائه بیل های سنگین و لودر های سنگین را داریم. لودر های معدنی برای شرکت‌های معدنی در داخل شرکت در حال تولید است.

4.آیا واردات ماشین آلات سنگین پشت پرده دارد؟

میقانی: بله پشت پرده دارد؛ متاسفانه علیرغم صحبت‌هایی که برای نیازهای سنگین در حد ۱۰ هزار و ۱۵ هزار می‌شود، یک سال و نیم است که به تمامی معادن سر زده ایم و ماشین آلات را ارائه داده ایم و حاصل یک سال تلاش ما ۵۰ دستگاه قرار داد بوده است. چند پرونده را به سازمان بازرسی داده‌ایم .وقتی یک لودر را با قیمت۳۰ هزار دلار می خریم و به معادن حدود ۲۵۰ هزاردلار تحویل می‌دهیم مطمئن باشید که پشت پرده وجود دارد.

5.ظرفیت تولیدی هپکو چقدر است؟

میقانی: ظرفیت تولیدی هپکو ۲۸۰۰ دستگاه است. در سال ۸۶ اثبات کردیم که ۲۳۰۰ دستگاه ماشین به بخش راهسازی و معدن تحویل داده‌ام. آمارهای مستندی در بورس وجود دارد. ظرفیت تولید ما و آمارهای ارائه محصول وجود دارد. این آمارها عموماً از سمت معادن عنوان می شود. در سال هایی که تنش ارضی نداشتیم بیش از ۶۰۰ الی ۷۰۰ دستگاه وارد مملکت نشده است.در سال هایی که تنش ارزی داشتیم به علت اینکه قسمتی از تعهدات ارزی برگشت داده می‌شد با آمارهای بالایی رو به رو می شویم.باید از توان تولید استفاده کنیم .توان تولید به قدری نیست که ادعا می‌شود.

6.در کدام رده از ماشین آلات سنگین ظرفیت تولید داریم؟

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس : اولین دغدغه‌ای که مجوز واردات ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات اولین ایجاد می‌کند بار هزینه ارزی بسیار سنگین آن است در حالی که تولید داخل این ماشین‌آلات می تواند حجم قابل توجهی از نیاز ارزی را کاهش دهد.

در کنار آن تولید اشتغال و مزیت های دیگر را به همراه دارد .در شرکت هپکو به عنوان قدیمی ترین و مجهزترین واحد تولید کننده ماشین آلات راهسازی و معدنی در گذشته محصولات زیادی داشتیم. با توجه به وقفه ای که در شرکت هپکو به وجود آمد این شرکت مجددا بازیابی و فعال شد و طی یک سال گذشته جلسات متعددی را در وزارت صنایع و ایمیدرو داشتیم و تفاهم نامه هایی به امضا رسید.بنابراین می توان گفت که واردات پشت پرده دارد.

ایرادات جدی به این موضوع وارد است اولین نکته این است که در وارداتی که صورت می‌گیرد توجه کمی به نیاز واقعی معادن می‌شود. انتخاب غلط در نوع ماشین‌آلات صورت می گیرد.

7.وضعیت نیرو انسانی در بخش صنعت و معدن ایران به چه صورت است؟

ایران با دارا بودن یک ‌درصد از مساحت جهان و یک‌ درصد از جمعیت جهان، ۷‌درصد از ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد با این حال، تنها ۳۴/ ۰‌درصد از اشتغال معدن جهان را داراست، ایران باید یک ‌درصد از جمعیت شاغل جهان را در این بخش دارا باشد؛ این در حالی است که مجموع اشتغال مستقیم و غیرمستقیم بخش معدن براساس آخرین آمار، ۸۵۶‌هزار نفر است. که باید به اشتغال حدود سه‌ برابر در این حوزه دست یابد.

در ایران، ماشین‌‌‌آلات حمل ۱۰۰ تا ۱۵۰ تنی در بخش معدن است، در حالی که در کشورهای معدنی از ماشین‌‌‌آلات حمل بالای ۲۵۰ تن استفاده می‌شود، عمر ناوگان معدنی کشور به طور متوسط ۱۸سال است و بیش از ۱۰‌هزار دستگاه پرمصرف در معادن روباز کشور عمر بالای ۲۰سال دارند. بنابراین جایگزینی این ماشین‌‌‌آلات با انواع نو یا با سال ساخت پایین و تامین ۱۰‌هزار دستگاه ماشین معدنی ضروری است. با درنظر گرفتن ۳۳۰۰معدن کوچک‌‌‌مقیاس گروه مصالح ساختمانی در کشور، حداقل به ۳۳۰۰دستگاه لودر و بیل مکانیکی سایز کوچک نیاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین آشنایی با دنیای ماشین آلات راهسازی و خرید انواع قطعات کافی است به سایت روت کالا مراجعه نمایید تا از به روزترین مقالات دنیا و همچنین خرید بدون واسطه به صورت آنلاین بهرمند شوید گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگو به شما کاربران می باشند.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *