شیوه نامه جدید، مانعی دیگر در واردات ماشین آلات راهسازی در سال 1401: سرپرست دفتر ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی در بخشنامه‌ای جدید به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، بخشنامه‌ جدید نحوه واردات ماشین‌آلات معدنی را اعلام کرد.

بخشنامه‌ جدید نحوه واردات ماشین‌آلات معدنی

در این بخشنامه که به اعتقاد فعالان در حمایت از یک شرکت در این حوزه است، تأکید شده تا تنها ماشین‌آلاتی امکان واردات دارند که تولید داخل نداشته باشند.

شیوه نامه جدید واردات ماشین آلات راهسازی در سال 1401

ابوذر جمشیدوند- سرپرست دفتر ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی (وزارت صنعت، معدن و تجارت) ابلاغ کرده است:

” پیرو جلسه  تاریخ 17 اردیبهشت 1401 با حضور مقام عالی وزارت و معاونت معادن و فرآوری مواد مقرر شد نحوه بررسی ساخت داخل و ثبت سفارش ماشین‌آلات صنایع معدنی به شرح زیر انجام شود:

الف. ماشین‌آلاتی که در کشور ساخته نمی‌شوند شامل ماشین آلات مندرج در جدول شماره 1: (ثبت سفارش این ماشین‌آلات از جنبه ساخت داخل بلامانع است و امکان واردات آن‌ها از مسیرهای زیر مجاز است:)

– بخش بازرگانی: منوط به عقد قرارداد با بهره‌برداران و پیمانکاران شامل ماشین‌آلات نو و مستعمل با سال ساخت حداکثر پنج سال

– مطابق با آئین نامه اجرایی قانون امور معادن

ب. سایر ماشین‌آلات که ساخت داخل دارند شامل ماشین آلات مندرج در جدول شماره ۲:

جدول شماره 1:

جدول شماره 1: (ثبت سفارش این ماشین‌آلات از جنبه ساخت داخل بلامانع است و امکان واردات آن‌ها از مسیرهای زیر مجاز است:)

جدول شماره 2:

ب. سایر ماشین‌آلات که ساخت داخل دارند شامل ماشین آلات مندرج در جدول شماره ۲:

مشکلات بیشتر معدن داران بعد از ابلاغ این شیوه نامه

بهرام شکوری، عضو انجمن تولیدکنندگان سنگ‌آهن، در گفتگو با تجارت‌نیوز، ضمن بیان اینکه نمی‌توانیم از واژه آزاد برای قوانین جدید واردات ماشین‌آلات معدنی استفاده کنیم،

گفت: وزارت صمت اجازه واردات ماشین‌آلاتی که در داخل تولید نمی‌شود را داده‌اند. بنابراین محدودیت تعداد برای واردات ماشین‌آلات همچنان باقی است. با وجود همین محدودیت یک معدن که چهار دستگاه ماشین نیاز دارد، تنها می‌تواند یک دستگاه وارد کند.

او ادامه داد: دولت باید اجازه واردات ماشین‌آلات معدنی را به صورت انبوه به تریدرها یا شرکت‌های تجاری بدهد. برای خرید دستگاه‌هایی که مشابه داخلی دارند باید یک دستگاه بخریم تا اجازه پیدا کنیم که دستگاه دوم را وارد کنیم. دستگاه‌های داخل هم به نوعی وارداتی است و به‌رغم تبلیغات انجام‌شده این دستگاه‌ها در داخل تولید نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واردات ماشین آلات سنگین و معدنی در اردیبهشت سال 1401 و همچنین آشنایی با دنیای ماشین آلات راهسازی و خرید انواع قطعات کافی است به سایت روت کالا مراجعه نمایید تا از به روزترین مقالات دنیا و همچنین خرید بدون واسطه به صورت آنلاین بهرمند شوید گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگو به شما کاربران می باشند.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *