همه چیز درباره لنت ترمز خودروهای سبک و سواری : لنت ترمز از جمله اجزا ترمز ها به حساب می آید که در تماس با دیسک می باشد. با اصطکاکی که بین لنت و دیسک بوجود می آید.باعث متوقف شدن چرخ های جلو و عقب می شود. لنت ها انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ساختار و مقاومت متفاوت می باشد. و سرعت فرسوده شدن لنت ها زیاد است و همین امر به فاکتور های زیادی بستگی دارد. آیا شما می دانید چه زمانی برای لنت ترمز به تکنسین مراجعه کنید؟ چه عواملی منجر به فرسوده شدن لنت ها می شود ؟

لنت ترمز خودرو هیوندای و کیا موتورز
لنت ترمز خودرو هیوندای و کیا موتورز

عوامل فرسوده شدن لنت ها

  1. میزان رانندگی :

هر چقدر زمان رانندگی بیشتر باشد و همراه با بار زیاد باشد، میزان فرسودگی لنت به مراتب بیشتر است برای مثال در ماشین ها ی سنگین این فرسودگی بیشتر و سریع تر دیده می شود.

2. محل رانندگی :

رانندگی در جاده ای خاکی ، ماسه ای و ناهموار میزان فرسایش لنت ها را چندین برابر می کند. ولی جاده های آسفالت و هموار این تاثیر مخرب را ندارند.

3. نحو رانندگی :

ترمز کردن های مکرر و پر تکرار ، توقف های ناگهانی و مکرر از عوامل مهم و تاثیر گذار در این زمینه می باشد. به خصوص در افرادی که تازه راننده شدند.

عوامل فرسوده شدن لنت ها
عوامل فرسوده شدن لنت ها

چه زمانی باید لنت ترمز تعویض شود؟

بهترین و ساده ترین کار بازرسی مرتب لنت ها به صورت ماهیانه و در پایان هر سال از یک تکنیسین ماشین های سواری و سبک کمک بگیرید تا سیستم ترمز شما را بررسی کند. که شامل وضعیت روغن ترمز و اجزای سیستم ترمز می شود.

  1. از طریق نشانگر های خودرو ها این اعلان به شما داده خواهد شد.
  2. از صدای لنت ها در زمان ترمز گیری
  3. لرزش فرمان در هنگام ترمز گیری
  4. در زمان ترمز کردن سر ماشین به سمت دیگر می رود.
  5. کاهش محسوس قدرت در ترمز گیری

انواع لنت های ترمز

1.لنت ترمز ارگانیک یا آزبست

در همین سال های اخیر از آزبست استفاده می شد که نوعی پنیه نسوز بود که می توانست در ساختار لنت ها بسیار خوب عمل کند هم بسیار ارزان بود و همچنین عملکرد خوبی در برابر قیمت تمام شده داشت. ولی این همه داستان نبود متاسفانه این ماده وقتی در معرض گرما شدید حاصل از اصطکاک قرار می گرفت از خودش ماده و گردو غباری ایجاد می کرد که برای سلامت انسان بسیار مضر و سرطان زا بود پس این ماده کنار گذاشته شد. یکی دیگر از معایب این لنت ترمز فرسودگی سریع و مکرر این مدل بود با اینکه قیمت تمام شده خوبی داشت خیلی سریع نیاز به تعویض پیدا می کرد.

لنت ترمز ارگانیک یا آزبست
لنت ترمز ارگانیک یا آزبست

2.لنت ترمز سرامیکی

این مدل لنت های ترمز بعد آزبست ها وارد بازار شد. . توانست قدم بزرگی در این صنعت ایجاد کند و پیشرفت چشمگیر و مهمی به حساب می آمد. این مدل لنت ها از سرامیک که در ظروف استفاده می شود ولی از نوعی با مقاوتی بیشتر و با دوام تر همچنین این لنت ها دارای رگه های مسی است که عملکرد این مدل را بسیار بهتر کرده است.

لنت ترمز سرامیکی
لنت ترمز سرامیکی


2-1مزایا لنت ترمز سرامیکی

1.میزان صدای تولیدی در هنگام رانندگی بسیار کمتر از لنت ارگانیک است.

2.میزان گرد و خاک این مدل لنت ها بسیار پایین است.

3.در برابر دما و فشار ناشی از اصطکاک بادوام تر هستند.

2-2معایت لنت ترمز سرامیکی

1.قیمت تمام شده این مدل لنت ها زیاد است.

2.به علت استفاده از مس و سایر ترکیبات در این مدل در طولانی مدت به سایر اجزای ترمز ها آسیب می رساند.

لنت ترمز فلزی

این مدل لنت ها همین طور که از نامشان مشخص است از فلز برای ساخت آن استفاده شده است. لنت ترمز فلزی در کل از سرامیکی ارزان تر است و عملکرد خوبی دارد و در برابر دما و فشار خوب عمل می کند،و مشکل لنت های سرامیکی را ندارد. و همچنین در موقع رانندگی نیازمند فشار کمتری به پدال است در صورت گرفتن ترمز.از جمله معایت این مدل لنت ها صدای بیشتر به نسبت لنت ترمز سیرامیکی و تاثیر نامطبوعی که بر روی روتور های ترمز می گذارد.

لنت ترمز فلزی
لنت ترمز فلزی

جدول مقایسه لنت های ترمز با یکدیگر

مدل لنت ترمزلنت ترمز ارگانیکلنت ترمز سرامیکیلنت ترمز فلزی
قیمتارزانگرانمتوسط
عملکردپایینمتوسطخوب
میزان صدا تولیدیکمخیلی کمزیاد
انعطاف پذیری با سیستم ترمزکمخیلی کممتوسط
جدول مقایسه لنت های ترمز با یکدیگر

در فروشگاه اینترنتی روت کالا شما می توانید به راحتی خرید آنلاین و امن انجام دهید و تمامی قطعات یدکی خودروهای هیوندای و کیا موتورز که مورد نیازاست از جمله لنت های ترمز را از طریق این سایت تامین نمایید.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *