اجزای تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک : سیستم هیدرولیک و کشف این سیستم به آغاز انقلاب صنعتی بر میگردد زمانی که جوزف براما توانست با اصل قانون پاسکال اولین دستگاه هیدرولیکی را به ثبت برساند. این اختراع تحولی شگرف در تمامی صنایع منجر شد که تا به امروز نیز ادامه دارد. ما در این مقاله تمامی اجزای سیستم هیدرولیک را به صورت دقیق بررسی خواهیم کرد.

سیستم هیدرولیک چیست ؟

این سیستم در تمامی صنایع مانند : صنایع تجهیزات ساختمانی ، انواع وسایل نقلیه سبک و سنگین همچنین در صنعت چاپ مورد استفاده است به عبارتی هیدرولیک بر پایه فشار مایعات است و با استفاده از اجزای مکانیکی و مایعات تحت فشار به تولید ، کنترل و انتقال قدرت منجر می شود.

این سیستم بر 4 اصل استوار می باشد: 1. مایعات شکل به خصوصی ندارند 2. سیالات متراکم نمی شوند 3. مایعات فشار را در تمامی جهات انتقال می دهند 5.سیالات نیروی وارده را چندین برابر می نمایند. نیروی هیدرولیک بسیار قوی می باشد و بیشتر در صنایع سنگین مورد استفاده است.

سیستم هیدرولیک چیست ؟
سیستم هیدرولیک چیست ؟

اجزای تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک چیست ؟

اجزای اصلی عبارتند از : مخزن ،پمپ ، شیر کنترل ،عملگرها

مخزن یا تانک

مخزن یا همان تانک محل نگهداری سیالات است که از جمله وظایف آن انتقال حرارت از سیستم ، ته نشین شدن آلاینده ها جامد و همچنین آزاد سازی هوا و رطوبت می باشد.

پمپ

وظیفه اصلی پمپ تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی هیدرولیک است، که بوسیله سیال صورت می گیرد. که دارای انواع محتلفی است مانند دنده ای ، پره ای ، پیستونی می باشد. که تمامی آن براساس یک اصل کار می کند جابه‌جایی حجم سیال در برابر بار یا فشار مقاوم.

شیرکنترل

در سیستم هیدرولیک وظیفه شیر کنترل راه اندازی ، توقف و کنترل جریان سیال است. شیر کنترل مسیر سیال همچنین تغییر مسیر سیال را انجام می دهد که تنظیم فشار سیال نیز از وظایف آن به حساب می آید.

عملگرها

سیلندر هیدرولیک نیروی هیدرولیک را تبدیل به حرکت و کار خطی می نماید همچنین موتور هیدرولیک انرژی هیدرولیک را به حرکت و دوران تبدل می نماید در این میان پمپ هیدرولیک، سیلندرهای هیدرولیک و موتورهای هیدرولیک از عملگرهای اصلی هستند و دارای زیر مجموعه‌های زیادی می باشند.

مزایا سیستم هیدرولیک

  1. کار با سیستم های هیدرولیکی بسیار آسان است و به راحتی یک اپراتور می تواند این سیستم را کنترل کند.
  2. نگهداری و تعمیر این سیستم راحت می باشد زیرا قطعات متحرک کمتری دارد.
  3. فقط سیستم های هیدرولیک می توانند بدون توجه به تغییرات سرعت، گشتاور یا نیرو ثابتی را ارائه دهند.
  4. در صورت بروز نشتی به راحتی قابل تشخیص است.
  5. این سیستم ها باعث ایجاد جرقه نمی شود. بنابراین، این سیستم ها برای استفاده در کارخانه ها و معادن شیمیایی بی خطر است.
  6. این سیستم انعطاف پذیری بالایی دارد.
  7. صداهای نامطلوب را به حداقل می رساند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و همچنین آشنایی با دنیای ماشین آلات راهسازی و خرید انواع قطعات کافی است به سایت روت کالا مراجعه نمایید تا از به روزترین مقالات دنیا و همچنین خرید بدون واسطه به صورت آنلاین بهرمند شوید گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگو به شما کاربران می باشند.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *