آشنایی با انواع قطعات بیل مکانیکی : در بازار ایران انواع مختلفی از قطعات بیل مکانیکی وجود دارد که انتخاب را برای افراد بسیار سخت و دشوار ساخته است، که در این مقاله با انواع این قطعات و همچنین نگاهی کوتاه به بیل های مکانیکی خواهیم داشت.

بیل ها مکانیکی زمانی وارد عرصه ساخت و ساز شدند شبیه به یک ماشین عجیب و غریب ولی با قدرتی باور نکردنی بودند، بیل ها در مدل های اولیه شبیه به تراکتوری که حالا دارای بازو شده به نظر می آمدند ولی رفته رفته با قرار گرفتن سیلندرهای بیشتری بر روی موتورهای این دستگاه عظیم اتفاق شگرفی را رقم زد. از تولید اولین بیل در جهان نزدیک به 140 سال می گذرد و این دستگاه عجیب و غریب تا به امروز تبدیل به دستگاهی پیشرفته و به روز شده است. که در زمینه های مختلفی مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

تقسیم بندی قطعات بیل مکانیکی

به طور کلی می توان قطعات بیل مکانیکی را به 6 دسته تقسیم بندی کرد که در این مقاله به مهمترین و همچنین به تعریفی برخی از این قطعات خواهیم پرداخت که در سایت روت کالا تمامی این محصولات قابلیت خرید و ارسال آنلاین را دارند :

1.قطعات موتوری 2.قطعات هیدرولیک 3.سیل کیت 4.قطعات پمپ انژکتور 5.قطعات زیر بندی 6. قطعات فیلتر اگزوز و موارد دیگر

1.قطعات موتوری :

بوش موتور ، پیستون موتور ، تسمه سفت کن ، رینگ موتور ، سیت دود و هوا

انواع قطعات موتوری بیل مکانیکی
انواع قطعات موتوری بیل مکانیکی

1-1 بوش موتور

بوش سیلندر قطعه‌ای چدنی یا گاها فولادی است که در درون بلوک سیلندر قرار می‌گیرد. و وظیفه‌ی آن ایجاد محیط و بستری مناسب برای حرکت پیستون می‌باشد.به دلیل اینکه شکل بوش سیلندر استوانه‌ای است می‌توان آن را به صورت ریخته‌گری گریز از مرکز تولید می شود .بوش ها طوری طراحی میشوند که بتوانند در برابر گرما دوام بیاورند.

1-2 تسمه سفت کن

تسمه سفت کن مهمترین وظیفه آن کنترل حرکت دورانی تسمه و انتقال قدرت موتور در بین باقی اجزا می باشد و همچنین عملکرد واتر پمپ و دینام وابسته به آن است.

2. قطعات هیدرولیک :

روتاری گروپ پمپ مادر ، شارژ پمپ ، رلیف شارژ پمپ ، بالانسر پمپ هیدرولیک ، پیستون هیدرولیک

انواع قطعات هیدرولیک بیل مکانیکی
انواع قطعات هیدرولیک بیل مکانیکی

2-1 روتاری گروپ پمپ هیدرولیک

پمپ های هیدرولیک دقیقا نقش قلب را در سیستم های هیدرولیک دارا هستند، به گونه ای که انرژی مکانیکی تامین شده توسط موتور های الکتریکی، احتراق داخلی و… به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کنند.در حقیقت این پمپ ها انرژی سیال را در یک سیکل هیدرولیکی یا نیوماتیکی افزایش می دهند،تا در زمان و مکان مورد نیاز از این انرژی مطلوب استفاده نمایند.

2-2 پیستون هیدرولیک

در مجموعه روتاری گروپ پمپ های هیدرولیک یکی از این اجزا پیستون هیدرولیک می باشد که در روتور یا همان سیلندر قرار می گیرد تا در تبدیل انرژی به انرژی هیدرولیک به پمپ کمک برساند و مانند تمامی پیستون ها سوخت و هوا را با یکدیگر مخلوط می کند تا به پمپ برای ساخت انرژی هیدرولیک کمک برساند.

3.سیل کیت :

اویل رینگ ، کیت پمپ هیدرولیک ، کیت تعمیر جک استیک ، کیت جک بالابر، کیت شیر کنترل

انواع سیل کیت بیل مکانیکی
انواع سیل کیت بیل مکانیکی

3-1 اویل رینگ

اویل رینگ ها بر روی پیستون قرار می گیرد و اجازه هر گونه نفوذ را به روغن به سایر قطعات نمی دهد تا پیستون بتواند به صورت بهینه کار کند از دیگر وظایف اویل رینگ ها جلوگیری از فرسودگی و سایش بین پیستون و سیلندر می باشد همچنین اویل رینگ ها در انتقال حرارت بین پیستون و سیلندر نقش مهمی را ایفا می کنند.

3-2کیت شیر کنترل

شیر کنترل یکی از اجزای دستور دهنده در پمپ ها هیدرولیک به حساب می آیند و میزان دبی ورودی و خروجی پمپ ها را کنترل می کند از دیگر وظایف شیر کنترل ها فشار پمپ ها را تعیین می نماید، که در میان کیت ها نقش بسیار مهمی در آب بندی کیت ها برخوردارند.

4. قطعات پمپ انژکتور

المنت پمپ انژکتور ، پلانچر پمپ انژکتور، سوزن انژکتور، سیت پمپ انژکتور

قطعات پمپ انژکتور بیل مکانیکی
قطعات پمپ انژکتور بیل مکانیکی

4-1 المنت پمپ انژکتور

یکی از مهم ترین اجزا اصلی پمپ های انژکتور یا پمپ گازوئیل المنت می باشد این قطعه در پمپ نقش احتراقی دارد و باعث انتقال سوخت و همچنین منجر به آزاد شدن نیروی سوخت میگردد.

4-2 سوزن انژکتور

بسیار قطعه‌ی حساسی از نظر عملکرد بوده و نحوه پاشش غلط سوخت به داخل محفظه احتراق موتور دیزل منجر به احتراق ناقص و پایین آمدن بازدهی موتور و همچنین منجر به دود کردن موتور در زمان انجام کار می شود.

5.قطعات زیر بندی

باکت ، سرندی ، پیچ کفشگ ، رولیک ، ریپر ، فنر زنجیر سفت کن ، انواع ناخن های باکت 

انواع قطعات زیر بندی بیل مکانیکی
انواع قطعات زیر بندی بیل مکانیکی

5-1 ریپر

ریپر یا شیارزن، قطعه‌ای دراز و چنگال مانند می‌باشد که کار هموار کردن زمین های سخت و ناهموار را بر عهده دارد. شیارزدن صخره‌ها باعث می‌شود که سطح زمین به سنگ‌ریزه‌ها و قطعات کوچک‌تر تقسیم شده و در نهایت جابجایی آن را آسان‌تر می‌کند.

5-2 انواع ناخن های باکت

ناخن ها یکی از پر کاربردترین و پر مصرف ترین قطعات ماشین آلات راهسازی می باشد و چون در برابر فرسایش شدید و اصطکاک بسیار زیادی قرار دارد خیلی سریع از بین می روند و به همین علت کیفیت و دوام این قطعات بسیار مهم است.

6. فیلتر و اگزوز

فیلتر آب ، پیش فیلتر فن دار، خاک گیر هواکش، فیلتر المنت، فیلتر روغن ، فیلتر گازوئیل ، انواع اگزوز ، خرطومی اگزوز ، فیلتر هیدرولیک

انواع فیلتر و اگزوز بیل مکانیکی
انواع فیلتر و اگزوز بیل مکانیکی

6-1 پیش فیلتر فن دار

در این محصول از عناصر فیلتر هوا و سیستم های کامل فیلتر هوا با جریان هوا تا 1500 cfm استفاده شده است. که در نوع خود ثابت شده است. و محصولی است کاملا ایرانی.

6-2 فیلتر گازوئیل

با  تسویه گازوئیل مصرفی از آلاینده های جامد و مایع (آب) باعث رفع مشکلاتی از قبیل افت فرکانس در هنگام زیر بار رفتن دستگاه ، استارت نشدن دستگاه، پرش موتور دیزل و… را جلوگیری می کند.

تمامی قطعات که در این نوشته بدان اشاره شده است در سایت روت کالا به صورت آنلاین به فروش می رسد، روت کالا اولین پلت فرم فروش آنلاین انواع قطعات ماشین آلات راهسازی در ایران می باشد، که توانسته با گروهی حرفه ای و پشتیبانی تمام وقت در خدمت مشتریان خود و بازار ماشین آلات راهسازی ایران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *