پمپ هاي هيدروليك منبع قدرت بسياري از دستگاه ها و ماشين آلات هستند. پمپ هاي هيدروليك مي توانند از طريق سيلندرهاي هيدروليكي مقدار زيادي روغن را در خود جاي دهند. به این ترتیب، پمپ انرژی مکانیکی درایو (یعنی گشتاور، سرعت) را به انرژی هیدرواستاتیکی (یعنی جریان، فشار) تبدیل می کند.

قطعات پمپ هيدروليك چيست؟

قطعات پمپ هيدروليك يكي از مهم ترين قطعات خودرو است كه در صنايع خودروسازي از آن ها استفاده مي شود.

پمپ هيدروليك خانگي

پمپ هيدروليك چيست و دليل نياز شما به آن ها

پمپ هاي هيدروليك منبع قدرت بسياري از دستگاه ها و ماشين آلات هستند. پمپ هاي هيدروليك مي توانند از طريق سيلندرهاي هيدروليكي مقدار زيادي روغن را در خود جاي دهند. به این ترتیب، پمپ انرژی مکانیکی درایو (یعنی گشتاور، سرعت) را به انرژی هیدرواستاتیکی (یعنی جریان، فشار) تبدیل می کند. شما می توانید از دستگاه های هیدرولیک – مجهز به یک پمپ استفاده کنید تا کارهای مختلفی مانند آسانسور، کمپرسور، قطعات را باز و بسته و بچرخانيد. 

قطعات پمپ هيدروليك منبع قدرت سیستم هیدرولیک است و مهم ترين قطعه آن محسوب مي شود. پمپ هاي هيدروليك با توجه به اصل جابجايي كار مي كنند. محفظه هاي پمپ به صورت مكانيكي درزبندي مي شوند. مايع از طريق اين محفظه ها به پمپ مكش و پمپ فشار منتقل مي شود. در نتيجه اين پمپ ها براي سيستم هايي با فشار بالا مناسب هستند.

پمپ های لایه ای یک محفظه یا پمپ های پیستونی برای کار پمپ هیدرولیکی با جابه جایی متغیر استفاده مي شوند.

پمپ های هیدرولیک بر اساس نیازهای عملکردی و هیدرولیکی مختلف مانند محیط عملیاتی، فشار مورد نیاز، نوع درایو و غیره تولید می شود. طیف وسیعی از اصول طراحی و پیکربندی پشت پمپ های هیدرولیکی وجود دارد. در نتیجه، هر پمپ نمی تواند به طور کامل تمام مجموعه های مورد نیاز را به درجه مطلوب برساند. سه نوع پمپ هیدرولیکی وجود دارد: پمپ دنده اي، پیستون و پمپ ها.

مخزن يكي از قطعات پمپ هيدروليك

زماني كه از دستگاه استفاده نمي كنيد،  مي توانيد از مايع هيدروليكي استفاده كنيد. مخازن دماي سيستم را انتقال مي دهند و نيروي اوليه سيستم را ايجاد مي كنند. هوا يا رطوبت از مايع جدا شده و قبل از ايجاد مشكل، توسط مخزن آزاد مي شوند. مخزن بيشتر به يك دريچه عمل مي كند و مي توانيد بدون آلوده كردن سيستم، مايع بيشتري را به داخل سيستم بريزيد.

پمپ يكي از قطعات پمپ هيدروليك

پمپ مهمترین بخش هر سیستم هیدرولیک است. در پمپ، انرژی مکانیکی با فشرده سازی مایع به انرژی هیدرولیکی تبديل مي شود. انرژی هیدرولیک به عنوان یک نتیجه از توانایی پمپ برای جابجایی انرژی مکانیکی فشرده سازی مایع به بخش های مختلف سیستم وارد شده بدون آن که انرژی از دست رفته یا کاهش یابد. به عبارت دیگر، پمپ مسئول تغذیه مایع در سیستم هیدرولیک است.

دريچه ها يكي از قطعات پمپ هيدروليك

سوپاپ ها نیز برای این نوع سیستم ها بسیار مهم هستند، زیرا بدون آنها، سیال به انرژی تبدیل نمی شود. سوپاپ ها برای باز کردن و بستن راه های عبور در یک سیستم هیدرولیک کار می کنند تا مایع بتواند به محرک ها برسد. سوپاپ ها می توانند برای ایجاد سیستم های هیدرولیکی استفاده شوند که می تواند کارگران را قادر به استفاده از قطعات مختلف یک دستگاه بزرگتر برای شغل های مختلف در زمان های مختلف کند. مکانیزم هایی که شیرها را باز و بسته می کنند اغلب توسط اپراتورهای ماشین هدايت مي شوند تا خروجی مکانیکی سیستم را کنترل کنند.

عملگرها يكي از قطعات پمپ هيدروليك

این قطعات نهایی هر سیستم هیدرولیک است. عملگرها چرخه هیدرولیک را با تبدیل انرژی هیدرولیکی که توسط پمپ به انرژی مکانیکی منتقل می شود، کامل می کنند. این انرژی مکانیکی پس از تولید پیستونها درون سیلندرهای هیدرولیک و موتورهای هیدرولیکی کار می کند. محورها اغلب دور از منبع اولیه انرژی مکانیکی (منطقه فشرده سازی مایع) قرار دارند. سیستم های هیدرولیکی با کمک موتورها می توانند انرژی را از یک نقطه به دیگری جایگزین کنند.

در یک سیستم هیدرولیک، مایع از طریق اجزای مختلف توسط فعالیت یک پمپ منتقل می شود. پمپها با تبدیل انرژی مکانیکی، به عنوان مثال، تبدیل یک چرخ دنده به هیدرولیک (به عنوان مثال، مایع) کار می کنند. پمپ های هیدرولیک ممکن است جابجایی ثابت (مقدار دقیق و غیر قابل تغییر مایع در طول هر چرخش) یا تغییر جابجایی متغیر (برای تغییر مقدار مایع منتقل می شود) را باعث شوند. از این دو نوع، پمپ های جابجایی متغیر در طراحی بسیار پیچیده هستند و بنابراین گرایش بیشتری دارند.

پمپ های هیدرولیک در طیف وسیعی از تجهیزات صنعتی استفاده می شود و به همین دلیل آنها در یک مجموعه گسترده ای از طرح ها شامل موارد زیر می باشند:

پمپ های بادی – پمپ های پره دارای یک شفت چرخشی با تعدادی از ورق های نازک از آن خارج می شوند. فنرها، محفظه  را به بخش های مجزا جدا می کنند، که هر یک از آنها از ورودی به خروجی به عنوان روتور مرکزی تبدیل می شود. از آنجا که روتور در خارج از مرکز قرار گرفته است، حرکت آن ابتدا به طور پیوسته حجم فضای را در هر محفظه به صورت قطعه ای پر كره و سپس آنها را خالی می کند وقتی که سیال توسط خروجی به شدت اخراج می شود.

پمپ دنده اي – پمپ دنده معمولی دارای دو چرخ دنده متصل است، یکی از آنها به شفت درایو متصل است. با چرخش شفت، دو چرخ دنده به حرکت در می آیند، مایع هیدرولیکی را در اطراف محیط بیرونی محفظه و در نهایت از طریق خروجی منتقل مي شود.

پمپ های پیستونی – پمپ های پیستونی با یک یا چند پیستون، شامل یک سیلندر درون یک سیلندر مشخص می شود. حرکت بالا و پایین پیستون مایع هیدرولیک را به خروجی منتقل می کند. این پمپ ها در طرح های محوری و شعاعی در دسترس هستند.

قطعات پمپ پيستوني هيدروليك شامل دريچه ها، پيستون ها، مخازن، عملگرها بوده كه هر كدام وظيفه خود دارند و قطعات پمپ پيستوني هيدروليك بايد هر چند وقت يكبار روغنكاري شده تا بتوانند بهتر عمل كنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *