رفع محدودیت‌ها در واردات ماشین آلات معدنی و سنگین در آبان 1401: معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت اظهار داشت: در نتیجه اصلاح صورت گرفته، ماشین آلاتی که در سال گذشته وارد می‌شد، متوسط عمر ۴.۵ سال داشت و امسال علاوه بر اینکه تعداد ماشین آلات وارده بیشتر شده، عمر متوسطشان به ۲.۵ سال رسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ اعمال برخی محدودیت‌ها در تامین ماشین آلات مورد نیاز معادن به بهانه حمایت از تولید داخل، نگرانی و اعتراض بسیاری از معدنداران را برانگیخت

و آن‌ها را با کاهش حجم بهره برداری مواجه کرد. این در حالی است که امکان تولید ماشین آلات سنگین در داخل وجود ندارد و ماشین آلات سبک وزن نیز بر اساس ظرفیت موجود، در تعدادی محدود تولید می‌شود.

 واردات ماشین آلات معدنی و سنگین در آبان 1401
واردات ماشین آلات معدنی و سنگین در آبان 1401

ماشین آلات سبک تولید داخل جوابگو حجم کار معادن ایران نیست

در این راستا رضا محتشمی پور معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار تابناک اقتصادی به اصلاحاتی که در ارتباط با چگونگی تامین ماشین آلات معدنی انجام شده است، اشاره کرد و گفت: از لحاظ کمی، بیشترین تعداد ماشین آلات مورد نیاز کشور، باید از محل واردات تامین شود، چون ماشین آلات بزرگ در داخل کشور تولید نمی‌شود.

ماشین آلاتی که در معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، شبیه ماشین آلات راه‌سازی هستند، اما ماشین آلات راه سازی سبک بوده و معدنی‌ها از ماشین آلات سنگین نیز استفاده می‌کنند؛

بنابراین ماشین آلات سبکی که مورد استفاده راه سازی قرار می‌گیرد، بر اساس ظرفیتی که وجود دارد در تعدادی محدود تولید می‌شود و بسیاری از معادن کوچک مقیاس نیز از این دسته از ماشین آلات معدنی بهره می‌گیرند.

به اسم حمایت از تولید داخلی به ضرر معادن و منافع کل کشور

وی درباره رفع محدودیت‌ها در واردات ماشین آلات معدنی توضیح داد: در سال ۱۳۹۹ به اسم حمایت از تولید داخل از واردات ماشین آلات مورد نیاز معادن جلوگیری شد و در این سال از ۲ هزار دستگاهی که باید تامین می شد، تنها ۱۲۵ دستگاه ماشین آلات معدنی وارد شد.

در سال ۱۴۰۰ تلاش کردیم تا این بخشنامه اصلاح و محدودیت‌ها برداشته شود که در نتیجه تعداد ۸۵۰ مجوز برای واردات ماشین آلات صادر شد و همچنین امسال تا این لحظه بیش از ۱۵۰۰ مجوز واردات صادر شده است و پیش بینی می‌شود سهمیه واردات سال ۱۴۰۱ معادن تامین خواهد شد.

نیاز کشور در سال 1401 واردات بالای 15 هزار دستگاه سنگین نو می باشد

محتشمی پور اظهار کرد: در حال حاضر تنها بحث جبران عقب ماندگی ماشین آلات مورد نیاز سال گذشته مطرح است چرا که عمر استاندارد ماشین آلات ۵ سال است و ۱۵ هزار ماشین آلات موجود در کشور عمر بالای ۲۰ سال دارند

و در حالت ایده‌آل باید ۱۵ هزار دستگاه نو جایگزین این ماشین آلات فرسوده شود، اما انجام این کار در مدت زمان کوتاه امکان پذیر نیست.

از تولید مشترک با چین و روسیه تا امکان فروش اقساطی ماشین آلات سبک

این معاون وزارت صمت به یکی دیگر از برنامه‌های معاونت معدن در بحث ماشین آلات معدنی اشاره کرد و گفت: طی سفر‌های انجام شده به کشورهایی چون چین، روسیه و بلاروس که با آن‌ها همکاری‌هایی داریم،

توافق‌نامه‌هایی در راستای تولید مشترک ماشین‌آلات معدنی تنظیم شده است که می‌تواند در کاهش هزینه‌ها موثر باشد؛ البته اجرای این طرح نیاز به زمان بیشتری دارد و انتظار می‌رود تا سال آینده به نتیجه برسد

چه اصلاحاتی در شیوه نامه جدید واردات ماشین آلات راهسازی در سال 1401 بوجود آمده ؟

محتشمی پور در پایان به یکی از اصلاحات صورت گرفته در شیوه نامه واردات ماشین آلات معدنی اشاره کرد و گفت: محدودیت‌هایی که درباره واردات ماشین آلات نو و زیر ۵ سال ساخت تا سال ۲۰۱۷ وجود داشته برداشته شده و افرادی که دارای پروانه بهره برداری هستند

و حقوق دولتی خود را پرداخت کرده‌اند می‌توانند این دسته از ماشین آلات را بدون محدودیت در تعداد وارد کنند. همچنین واردات ماشین آلات بالای ۵ سال تا ۲۰۱۲ نیز بر اساس میزان تولید هر معدن امکان پذیر است.

وی افزود: در نتیجه اصلاح صورت گرفته، ماشین آلاتی که در سال گذشته وارد می‌شد، متوسط عمر ۴.۵ سال داشت و امسال علاوه بر اینکه تعداد ماشین آلات وارده بیشتر شده، عمر متوسطشان به ۲.۵ سال رسیده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واردات ماشین آلات معدنی و سنگین در آبان 1401 و همچنین آشنایی با دنیای ماشین آلات راهسازی و خرید انواع قطعات کافی است به سایت روت کالا مراجعه نمایید تا از به روزترین مقالات دنیا و همچنین خرید بدون واسطه به صورت آنلاین بهرمند شوید گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگو به شما کاربران می باشند.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *