وظیفه یاتاقان چیست ؟ عوامل خرابی یاتاقان ها چیست؟ اولین وظیفه تمامی یاتاقان ها در بیشتر ماشین های سبک و سواری کاهش اصطکاک بین قسمت درحال چرخش موتور و قسمت ثابت است و بعد از آن این یاتاقان است که به کمک میل لنگ می آید تا آسیب کمتری را به خاطره فشار ناشی از دما و حرارت ماشین تحمل کند. در موتور های احتراقی که تمامی انفجار ها در درون موتور اتفاق می افتد.

وظیفه یاتاقان ها را چندین برابر کرده و در صورت بروز هر گونه خرابی در یاتاقان ها خسارات جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد. یکی دیگر از وظایف یاتاقان ها گردش روغن در میان اجزا می باشد اگر به یاتاقان ها توجه کنید دارای سوراخی بر روی سطح خود می باشد این سوراخ باعث می شود که روغن به راحتی دوران یابد و از اصطکاک بین دو فلز جلوگیری نماید. در این مقاله ما به بررسی وظیفه یاتاقان چیست ؟ عوامل خرابی یاتاقان ها چیست؟می پردازیم.

یاتاقان خودرو هیوندای و کیا
یاتاقان خودرو هیوندای و کیا

عوامل خرابی یاتاقان ها

1.ورود گرد و غبار یا خاک به داخل یاتاقان

هرگونه ورود گردو خاک به داخل محفظه موتور در حین تعمیرات موتور می تواند تاثیر بسیار بدی بر روی یاتاقان بگذارد پس در زمان تعمیرات کاملا موتور تمیز شود تا مشکلات بعدی بروز نکند زیرا این گردو خاک دقیقا پشت یاتاقان و میل لنگ قرار می گیردو باعث خراشیدگی و آسیب به یاتاقان می شود.

ورود گرد و غبار یا خاک به داخل یاتاقان

2.کمبود روغن در زمان کارکرد یاتاقان

روغن کاری در یاتاقان های یکی از عوامل مهم و حائز اهمیت به شمار می آید.زیرا منجر به ممانعت و جلوگیری از اصطکاک بین دو فلز می شود. همانطور که در شکل ظاهری یاتاقان ها می بینید،

بر روی سطح منحنی شکل خود دارای یک سوراخ می باشند که این سوراخ می تواند به راحتی روغن موجود در تمامی نقاط یاتاقان و میلنگ هم پوشانی نماید. در صورت کمبود روغن ویا ناکافی بودن روغن آسیب های جدی و جبران ناپذیری به یاتاقان وارد خواهد کرد.

کمبود روغن در زمان کارکرد یاتاقان

3.نصب غیر استاندارد یاتاقان

شاید در ظاهر دلیل مهم و حائز اهمیتی به شمار نمی آید ولی بسیار نکته مهم و قابل لمسی است در صورت قرار گیری نامناسب یاتاقان در هنگام نصب منجر به نرسیدن روغن به بقیه اجزا خواهد شد.

و یا در صورت درست قرار نگرفتن درپوش بلبرینگ در جای خود آنچه که اتفاق می افتد آسیب های جدی به یاتاقان خواهد بود. پس در این موارد حتما از یک متخصص در این زمینه استفاده نمایید تا بهترین و مطلوب ترین نتیجه را حاصل نمایید.

نصب غیر استاندارد یاتاقان
نصب غیر استاندارد یاتاقان

4.استفاده از روغن بی کیفیت

یکی دیگر از عوامل از بین رفتن یاتاقان ها استفاده از روغن بی کیفیت در موتور ماشین ها می باشد این روغن ها چون دارای املاح و ریزگرد ها بسیار زیادی است در طولانی مدت منجر به خراشیدگی

و سایش یاتاقان می شود و در کارکرد و بهره وری موتور تاثیر بدی خواهد گذاشت. هر گونه ترک خوردگی و زدگی در یاتاقان می بایست مورد بررسی قرار گرفته و آن را در اسرع وقت رفع نمود.

استفاده از روغن بی کیفیت
استفاده از روغن بی کیفیت

در این مقاله سعی شد به تمامی ابعاد وظیفه یاتاقان چیست ؟ عوامل خرابی یاتاقان ها چیست؟ پرداخته شود گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگوی شما مشتریان گرامی خواهدبود. در فروشگاه اینترنتی روت کالا شما می توانید به راحتی خرید آنلاین و امن انجام دهید و تمامی قطعات یدکی خودروهای هیوندای و کیا موتورز که مورد نیازاست را از طریق این سایت تامین نمایید.

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

whatsApp: 0912 150 34 86

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *