اولین سوالی که پیش می آید این است که اکسل چیست ؟و دقیقا چه نقشی را در ماشین آلات راهسازی انجام دارد . دراین مقاله ما به تعریف کامل اکسل ماشین آلات راهسازی خواهیم پرداخت و همچنین انواع مختلف اکسل را مورد بررسی قرار خواهیم داد و نیز به علت های خرابی اکسل ها خواهیم پرداخت و دراخر در مورد دلایلی که منجر به شکسته شدن اکسل می شود توضیحات جامعی می دهیم .

اکسل در ماشین آلات راهسازی چه نقشی دارد ؟

اکسل دقیقا توزیع کننده نیروی بدست آمده از موتور می باشد که آن را بر روی محور چرخ ها توزیع می کند . و چرخ های یک محور را به یکدیگر متصل کرده و از طریق شافت ها ابن نیرو را انتقال می دهد . و نیز از وظایف دیگر اکسل کنترل لغزش ها و فرمان دستگاه عمل می کند . آنچه که می بایست بدان اشاره تمامی ماشین آلات سنگین و یا نیمه سنگین دارای سیستم اکسل می باشند .

اکسل ماشین آلات راهسازی
اکسل ماشین آلات راهسازی

انواع مختلف اکسل

محور عقب: این محور وظیفه انتقال نیرو به چرخ های  را بر عهده دارد. در دو نیمه وجود دارد که به نیمه شافت معروف است و توسط دیفرانسیل به هم متصل می شوند.

محور جلو: این محور در جلو دستگاه  قرار دارد و وظیفه کمک به فرمان و گرفتن ضربه  از سطح ناهموار جاده را بر عهده دارد.

محور وسط : محورهای وسط  به چرخ های جلو خودرو متصل می شوند .

دلایل شکسته شدن اکسل

اضافه بار :وقتی بار بیش از حد به دستگاه وارد شود محورها قدرت کافی برای نگه داشتن وزن وسیله نقلیه را ندارند.
فرسودگی دستگاه :این امر به ویژه در مدل های قدیمی دستگاه های راهسازی ، وسایلی که بارهای بیش از حد سنگینی را حمل می کنند ، بیشتر دیده می شود. با افزایش سن دستگاه راهسازی ، محورها شکننده و یا زنگ زده می شوند و از استحکام آنها می کاهند.
شرایط و محیط کار: هر چقدر میزان ناهمواری ها و شرایط نامساعد جاده ای بیشتر باشد احتمال شکسته شدن اکسل بیشتر خواهد بود .

نشانه های خرابی اکسل

از آنجا که محورها برای کارکرد دستگاه شما ضروری هستند ، مهم است که آنها به درستی کار کند. اگر یکی از علائم زیر را مشاهده کردید ، می توانید بگویید که محور شما خراب است:

1.وقتی دستگاه خود را روی دنده قرار می دهید صدای بلند شنیده می شود.

دستگاه در هنگام گذاشتن در دنده صدا می دهد به عبارتی احساس می کنید دنده به راحتی جا نمی رود و همچنین صدای دلخراشی از دنده جازدن احساس می کنید .
2.هنگام کار با دستگاه خود احساس لرزش می کنید.

وقتی در حال بارگیری و یا عملیات حفاری هستید احساس لرزش در فرمان و کل دستگاه می کنید که این موضوع از طریق لرزش در پنجره ها کاملا مشهود است.


3.دستگاه شما حتی اگر در حال کار باشد به جلو یا عقب حرکت نخواهد کرد.

دستگاه استارت خورده است و آماده برای کارکردن می باشد ولی اصلا نمی توانید آن را جابه جا کنید و نمیتواند فرمان بگیرد و حرکت کند . فقط گاز می خورد و دور موتور می گیرد ولی خبری از حرکت نیست .

4. نشتی دادن دستگاه

یکی دیگر از نشانه های مشکل در اکسل نشتی زیر دستگاه می باشد به این نکته توجه کنید و در صورت بروز نشتی حتما به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید .

اگرقطعات یدکی ماشین آلات راهسازی مورد نیاز شما است می توانید به سایت  روت کالا مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق تری در این خصوص در اختیار شما قرار بگیرد. دراین مقاله ما به معرفی اکسل ماشین آلات راهسازی چیست ؟ پرداختیم

گروه پشتیبان روت کالا همیشه پاسخگوی شما عزیزان خواهد بود .

لطفا قبل از خرید کالا با تیم فروش تماس بگیرید. 02166699599 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *